15 Ways to Save Money on Groceries - NYCM Insurance Blog

Find an Agent

Home Top Ad

Responsive Ads Here

Aug 12, 2019

15 Ways to Save Money on Groceries


Paying for groceries is a significant expense for most families and households. The good news is, whether you’re providing for yourself or have an entire family to feed, using these suggested tips can help you save money during your future trips to the grocery store:

1. Think ahead and plan your meals for the week

Making a game plan for the week will help you identify all the ingredients you need at the store and help you avoid purchasing the things you don’t. We’re looking at you, check-out aisle candy bars.  

2. Check your fridge, freezer, pantry and cabinets

It can be frustrating to buy something at the store, only to realize you already had it sitting in your cupboard! Take the time to look through your kitchen as you are planning your meals for the week. Use what you have in your home as a starting point for recipe ideas to cut back on the amount of food you need to buy.  They even make refrigerators now that allow you to see inside without opening the door, helping you save energy. 

3. Make a list

Once you’ve planned your meals for the week and have figured out what ingredients you already have, make a list of the things you need to buy. This can be an old-fashioned pen and paper list, or you can make it on your phone to ensure you don’t accidentally leave the list at home! We especially love the checklist feature available in the iOS Notes app. 


4. Avoid shopping when you’re hungry 

When you’re hungry, you’re more likely to pick up things that you don’t need. Your mind is focusing on what your stomach is asking for at that moment, rather than what your grocery list is telling you. 

5. Shop local

Visit local farmers’ markets to save money on fresh produce. Many items sold at farmers’ markets are also organic. Double win! 

6. Buy in bulk 

Buying in bulk is a great way to save money on all different kinds of groceries. PRO TIP: Compare unit prices (the cost per ounce or per pound) to ensure you’re getting the best value. If the unit price isn’t listed, calculate it by dividing the total cost by the number of units.  

7. Don’t be afraid of expiration dates

Many times, foods that are set to expire within the next day or two are significantly marked down. Items such as breads, baked goods and meats can all be frozen before the expiration date and are just as good as they once were fresh! 

8. Leftovers are your friend

This is one of the easiest ways to save money! Instead of throwing your leftovers away, save them for dinner the next night. You’ll save time not having to cook and clean up afterwards, and your wallet will thank you. Just think of what you might have spent on dinner had you not had those leftovers in your fridge! 

9. Freeze extras

If you start to get tired of those leftovers, throw them in the freezer. Remember to write the freeze date on your freezer bag and take the food out to defrost when you’re looking for an easy weeknight meal. 

10. Be coupon-savvy

Check in your local newspapers, grocery store publications, and online for coupons to help you save on your regular purchases. Coupons might even inspire meal ideas and help you plan!  

11. Try out your green thumb

Save money on produce by starting your own garden. A pack of herbs, for example, costs between $3 and $6 and can only be used for a handful of meals. Growing herbs, on the other hand, will cost you close to the same amount of money and will last you for several months. 

12. Buy meat when it’s on sale 

Meat can be pricey! Buy meat when it’s on sale and freeze it until you are ready to use it. Buying different cuts of meats can also prompt you to try new things and expand your culinary skills.

13. Buy generic

More often than not, there is not a noticeable difference between name brand and store-brand products. Rather than comparing packaging, take a minute to compare ingredients. Doing a little research can help you find a better deal for what is basically the same thing.

14. Keep an eye on the register 

Accidents happen! Keep an eye on the register to make sure the cashier doesn’t accidentally ring up the same item twice or miss a discount that you saw listed in the aisle. Always review your receipts! 

15. Package your own snacks

Avoid purchasing individually-wrapped items and snacks. These items are often more expensive than if you were to buy a bigger box or bag and portion out your snacks at home. 



No comments:

Post a Comment

Note: Only a member of this blog may post a comment.